Szalunek wieńca

Beton jest dzięki swoim właściwościom, jednym z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych. Aby rozpocząć wylewanie betonu, konieczny jest szalunek wieńca, czy fundamentowy. Szalunek to tymczasowe lub trwałe formy, które utrzymują wylany beton w odpowiednim kształcie, dopóki nie stwardnieje i nie osiągnie wystarczającej wytrzymałości.

Chociaż istnieje wiele materiałów szalunkowych, poniżej przedstawiam ogólne właściwości użytkowe spełniające wymagania konstrukcji betonowych. Przy doborze szalunku ważne jest, aby wziąć pod uwagę rodzaj betonu i temperaturę wylewania, ponieważ oba te czynniki mają wpływ na wywierany nacisk. Ponadto szalunki muszą być odporne na obciążenia mokrego i suchego betonu. Należy pamiętać, że aby zapewnić wysoką jakość pracy z betonem, niezbędna jest wykwalifikowana siła robocza i odpowiedni nadzór.

szalunek wieńca

Drewniany szalunek wieńca

Drewniany szalunek wieńca jest jednym z pierwszych typów stosowanych w budownictwie. Jest montowany na miejscu i jest najbardziej elastycznym typem instalacji. Wybierany jest głównie z uwagi na:

 • Łatwy w produkcji i demontażu
 • Lekki, zwłaszcza w porównaniu z szalunkiem metalowym
 • Wykonalny, pozwalający na dowolny kształt, rozmiar i wysokość
 • Ekonomiczny w małych projektach
 • Pozwala na wykorzystanie lokalnego drewna

Jednak przed użyciem drewna należy dokładnie sprawdzić jego stan, upewniając się, że jest wolne od termitów. Deskowanie drewniane ma również dwa ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę: ma krótką żywotność i jest czasochłonne w przypadku dużych projektów. Ogólnie rzecz biorąc, deskowanie drewniane jest zalecane, gdy koszty pracy są niskie lub gdy skomplikowane sekcje betonowe wymagają elastycznego deskowania.

Szalunek stalowy

Kolejnym typem szalunków są szalunki i okucia stalowe. Stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich długą żywotność i wielokrotne ponowne użycie. Chociaż jest to kosztowne, szalunki stalowe są przydatne w wielu projektach i są opłacalną opcją, gdy oczekuje się wielu możliwości ponownego wykorzystania. Wśród zalet tego rozwiązania nie należy pominąć:

 • Mocny i trwały, o długiej żywotności
 • Tworzy gładkie wykończenie na powierzchniach betonowych
 • Wodoodporny
 • Zmniejsza efekt plastra miodu w betonie
 • Łatwy montaż i demontaż
 • Nadaje się do zakrzywionych konstrukcji

Konstrukcje betonowe różnią się konstrukcją i przeznaczeniem. Podobnie jak w przypadku większości decyzji projektowych, każda opcja wymaga dostosowania pod projekt i możliwości kapitałowe.

O budownictwie możemy pisać godzinami. Jeżeli jesteś zainteresowany gotowymi rozwiązaniami prefabrykatów, z którym można wybudować szybko i tanio cały dom zapraszam do kontaktu ☎ 41 394 66 00 zainteresowanie ELBET System dla Twojego projektu.